Rosnący trend segmentu Clean Label
16 Jul 2019 - 12:31

Zwiększone zapotrzebowanie na żywność bez dodatków oraz świadomość nowoczesnego konsumenta sprawiają, że termin clean label jest coraz bardziej popularny w przemyśle spożywczym. Dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na zwiększenie udziału rynkowego produktów z „czystą etykietą” jest podwyższona zachorowalność na choroby dietozależne oraz najnowsze badania udowadniające negatywny wpływ sztucznych dodatków do żywności na zdrowie człowieka. Szkodliwość chemicznych środków konserwujących żywność jest tematem ogólnie znanym i niepokojącym.

Wraz ze wzrostem popularności produktów clean label rośnie również zainteresowanie producentów naturalnymi dodatkami do żywności.  Produkty z czystą etykietą są w 100% naturalne oraz nie zawierają GMO.

 

1.png

 

Raport Global Organic and Clean Label Food Market analizuje sytuację rynkową segmentu żywności organicznej i clean label w latach 2019-2025. Szczegółowo zbadane zostały dane z różnych regionów świata, takie jak trendy oraz czynniki rynkowe wpływające bezpośrednio i pośrednio na szanse rozwoju lub zagrożenia tej gałęzi branży. Oczekuje się, że do końca 2024r. globalny rynek składników produktów clean label zyska wzrost CAGR o 6,75% w stosunku do 2018r, osiągając 51.1 mld USD.

 

2.png

 

Najszybszy wzrost udziału produktów clean label posiadających naturalne składniki oczekiwany jest w Azji i Pacyfiku. Mimo tego to Europa jest rynkiem zapewniającym największy procentowy udział produktów clean label na świecie.

Popularnymi produktami w segmencie rynku clean label są napoje oraz przetwory owocowo-warzywne. Świeżo wyciskane soki, a zwłaszcza te wyciskane na zimno stają się bardzo popularne ze względu na brak chemicznych dodatków w składzie. Termin „czysta etykieta” nie odnosi się tylko do braku konserwantów. Clean label oznacza także wysoką wartość odżywczą, walory zdrowotne i wspaniały smak produktów.

Brak konserwantów powoduje, że produkty takie jak soki czy musy owocowe szybko się psują. Rozwiązaniem, które pomaga zachować długą trwałość i  może wspomóc producentów żywności w swojej działalności jest wysokociśnieniowe utrwalanie żywności - HPP

4.jpg

 

High Pressure Processing (HPP) to nowoczesna metoda  utrwalania  żywności. Zastosowanie wysokiego ciśnienia hydrostatycznego  pozwala wydłużyć  okres trwałości produktów spożywczych przy  jednoczesnym zachowaniu wartości  odżywczej i właściwości sensorycznych  utrwalanej żywności. Technologia HPP jest  odpowiedzią na wymagania  konsumentów, którzy poszukują wysokiej jakości  produktów. W  przeciwieństwie do pasteryzacji, HPP nie powoduje negatywnych  zmian w  sokach, mleku roślinnym, czy produktach takich jak przeciery, czy pasty  warzywne. Potrawy poddane działaniu wysokiego ciśnienia charakteryzują się  wysoką zawartością składników odżywczych, takich jak witaminy lub  przeciwutleniacze. Producenci są w stanie uzyskać produkty premium, dzięki  skutecznej degradacji drobnoustrojów patogennych i psujących żywność bez  utraty  cennych składników odżywczych i naturalnego smaku.

 

 

Tradycyjne termiczne procesy obróbki żywności takie jak pasteryzacja i sterylizacja mają na celu jedynie wydłużenie okresu przydatności do spożycia. Efektem takiej obróbki są produkty o niższej zawartości witamin i innych biologicznie czynnych związków, które nie są odporne na wysoką temperaturę. HPP jest bezpieczną metodą utrwalania, gdyż wysokie ciśnienie nie oddziałuje na te związki. Nie powoduje redukcji tego co w produkcie najcenniejsze.

Produkt z czystą etykietą to jedna z głównych zalet, jakie zyskuje producent dzieki zastosowaniu wysokociśnieniowej obróbki. Żywność HPP to produkty bez konserwantów i sztucznych dodatków. Czysta etykieta to ostatnio jeden z kluczowych czynników wpływających na wybór żywności w supermarketach. Wykorzystanie technologii HPP w tworzeniu produktów clean label to koncepcja odpowiadająca na zainteresowanie prozdrowotną żywnością przez nowoczesnego, świadomego konsumenta.

 

Aby uzyskać więcej informacji zapraszamy do zapoznania się z 

Soki i napoje 

  Produkty owocowe i warzywne

 

 

Share